piątek, 3 czerwca 2016

Wakacje 2016 - Kamperem po linach

 

      Za każdym razem jak planujemy wakacje, to wybieramy całkowicie inny rodzaj spędzenia czasu. W tym roku wpadliśmy na pomysł, aby wakacje spędzić w kamperze. Ten sposób podróżowania pozwala na elastyczne przemieszczanie się w dowolnym kierunku. Tegoroczna destynacja: Mazury i wypad na Litwę.


Już trzeci rok planujemy nasze wakacie przez pryzmat parków linowych. Tym razem chcemy odwiedzić północny rejon Polski w celu odwiedzenia mazurskich parków linowych. Głównym powodem naszej wycieczki są odwiedziny parku linowego Tarzanija, który znajduje się na Litwie. Aby nie męczyć się z jedną bazą wypadową i dojeżdżaniem do poszczególnych parków, stwierdziliśmy, że naszą bazą wypadową będzie po prostu kamper.

Przeszukałem kilka firm które wynajmują w Krakowie kampery i najtańszą opcją okazała się firma, położona niemal po sąsiedzku. Samochód Fiat Ducato Challenger Genesis 55 wynajmujemy od firmy ProCamper.

 

Nasz kamper przystosowany jest do przewozu 8 osób, to aż zanadto ponieważ wybieram się z kochaną żoną i synkiem. Na szczęście do prowadzenia kampera wystarczy zwykłe prawko. Do dyspozycji kierowcy pozostaje tempomat - czyli coś nowego dla mnie, co zawsze chciałem przetestować. System elektryczny składa się z 2 niezależnych akumulatorów, podłączonych w taki sposób, że użycie prądu w części mieszkalnej obciąża tylko „drugi akumulator” co wyklucza wyładowanie akumulatora silnikowego. Tego nie wiedziałem i zawsze się bałem, że po rozładowaniu akumulatora, już dalej nie pojadę. Światła wewnątrz zostały wymienione na ledowe  znacząco ogranicza to zużycie prądu. W miesiącach ciepłych gdy nie ma konieczności korzystania z ogrzewania, można biwakować kilka dni bez podłączania prądu z zewnątrz. Jest to dobra informacja lecz muszę się o tym przekonać, na własnej skórze. Wewnątrz mamy również telewizor LCD (bardzo mały pobór prądu) z możliwością odtwarzania plików z pendrive oraz dysków zewnętrznych - ta opcja na pewno się przyda na wieczory. Kamper został wypożyczony na 7 dni. Rozpoczynamy naszą podróż w sobotę 4.06.2016. Generalnym planem jest zaliczenie 7 parków linowych - jak wpadnie coś ekstra, to będzie fantastycznie.

Sobota


Zaczynamy naszą zabawę! Najpierw musimy odebrać kampera. Odbiór będzie w godzinach popołudniowych, ponieważ samochód jest zdawany przez ostatniego klienta i musi przejść jeszcze drobne badania. Godzina schodzi na samo tłumaczenie co gdzie i jak działa, plus ekstra czas na przepakowanie bagaży. Po spakowaniu manatek, będziemy kierować się w stronę Warszawy. Po drodze wstąpimy do Kielc na Kielecki Park Linowy.
Kielecki Park Linowy

Lokalizacja: Kielce
Województwo: świętokrzyskie
Strona: www.parklinowykielce.pl
Facebook: www.facebook.com/ParkLinowyKielce
Ilość tras: 5
Ilość przeszkód: 84
Długość tras: 600
Rok otwarcia: 2009
GPS: 50° 51' 22'' N    20° 36' 40'' E
Tel: 739 202 722
Mapa:

 

Niedziela

 

Pierwszy większy przystanek - okolice Warszawy. W zeszłym roku Polskie Parki Linowe zbudowały tutaj park linowy który jest bardzo polecanym miejscem do odwiedzenia. W tym roku postanowiłem ten park odwiedzić osobiście, zwłaszcza, że mogę się spodziewać tam 7 tras, które będą wyzwaniem. Muszę się przekonać co tak naprawdę chłopaki zmajstrowali i ocenię ich park w Julinku.


Julinek

Lokalizacja: Julinek
Województwo: mazowieckie
Strona: www.julinek.com.pl
Facebook: www.facebook.com/julinekpark
Ilość tras: 7
Ilość przeszkód: 138
Długość tras: 1125
Rok otwarcia: 2015
GPS: 52° 16' 31'' N    20° 35' 18'' E
Tel: +48 22 611 61 16
Mapa:

 

Poniedziałek

 

Jesteśmy na mazurach w miejscowości Giżycko. Pora chwilkę odpocząć i posiedzieć troszkę nad wodą. Tutaj znalazłem 3 parki linowe, 2 z nich należą do hoteli i są dodatkową atrakcją dla swoich klientów. (próbuje się kontaktować w sprawie możliwości odwiedzenia ich). Trzecim parkiem jest park linowy Wiewióra, który mimo, że jest zamknięty w tygodniu, to będę mógł skorzystać z ich atrakcji i bardzo dziękuję właścicielom za taką możliwość.


Wiewióra

Lokalizacja: Giżycko
Województwo: warmińsko-mazurskie
Strona: www.parkwiewiora.pl
Facebook: www.facebook.com/parklinowywiewiora
Ilość tras: 3
Ilość przeszkód: 50
Długość tras: 523
Rok otwarcia: 2015
GPS: 54° 2' 7'' N    21° 44' 59'' E
Tel: 519 668 284
Mapa:

 

Wtorek

 

Dość tych jezior, to były bardzo krótkie wakacje na mazurach, a większość moich kolegów myślało, że jadę na jachty. Pod koniec dnia chcemy podjechać do granicy Polsko-Litewskiej gdzie możemy wpaść do parku linowego Galadusys. Tutaj w urokliwym miejscu możemy odpocząć i zrelaksować się przed jutrzejszym dniem na Litwie.

Galadusys

Lokalizacja: Burbiszki
Województwo: podlaskie
Strona: http://parklinowy.galadus.pl
Facebook: www.facebook.com/galadusys
Ilość tras: 3
Ilość przeszkód: 41
Długość tras: 595
Rok otwarcia: 2013
GPS: 54° 11' 56'' N    23° 23' 52'' E
Tel: 693 436 081
Mapa:

 

Środa

 

Litwa to jest główny cel naszej podróży, jest tutaj park linowy Tarzanija. Oglądając filmiki z tego parku, zawsze chciałem tutaj przyjechać. Mamy tutaj lot przez rzekę Niemen, podobno niesamowite wrażenie. A dodatkową informacją jest to, że ten park został zbudowany przez naszych, czyli Polskie Parki Linowe.


Tarzanija

Lokalizacja: Alytus - Radziunai
Kraj: Litwa
Strona: www.tarzanija.lt/pl
Facebook: www.facebook.com/TARZANIJA
Ilość tras: 8
Ilość przeszkód: 93
Długość tras: 1650
Rok otwarcia: 2009
GPS: 54° 22' 7'' N    24° 0' 28'' E
Mapa:

 

Czwartek

 

Powoli już się zbieramy i wracamy do domu. Przy okazji powrotu wstąpimy do Białegostoku. Dwa lata temu miałem tutaj wpaść, tylko energii już mi brakło i nie zawitałem do tego miasta. W Białymstoku mamy do wyboru dwa parki, jeden to Park Jeroniki a drugi to Fastpark. Wybrałem drugi, ponieważ mają tam trasę Maraton z którą chce się zmierzyć. Mam nadzieję, że po całym tygodniu chodzenia będę miał jeszcze na to siły.


Fastpark

Lokalizacja: Fasty - Białystok
Województwo: podlaskie
Strona: www.fastpark.com.pl
Facebook: www.facebook.com/fastparkbialystok
Ilość tras: 4
Ilość przeszkód: 59
Długość tras: -
Rok otwarcia: 2013
GPS: 53° 9' 52'' N    23° 4' 8'' E
Tel: 883 599 599
Mapa:

 

Piątek

 

Jadąc na południe polski mam okazję odwiedzić kolejny park z serii Lemur park. Tam muszę zaliczyć trzy przejście i otrzymam ostatnią odznakę lemura. Zwłaszcza, że jest mało informacji o tym parku i trzeba je uzupełnić.

Lemur Park

Lokalizacja: Białka
Województwo: lubelskie
Strona: www.lemurpark.pl
Facebook: www.facebook.com/parklinowybialkaparczewska
Ilość tras: 3
Ilość przeszkód: --
Długość tras: --
Rok otwarcia: 2014
GPS: 51° 31' 55'' N    23° 1' 3'' E
Tel: 504 277 737
Mapa:

 

Sobota

 

Jesteśmy w domu, trzeba zdać kampera i odpocząć od nadmiaru wrażeń. Teraz co mi pozostanie to obróbka materiałów zebranych przez tydzień podróży i pokazanie ich wam. Mam nadzieje, że materiały które będę posiadał, zainspirują was do wyjścia z domu i ruszenia na pierwszy najbliższy park linowy.
Hej do usłyszenia po podróży.

1 komentarz: