sobota, 11 listopada 2017

Park Linowy 80 - ABlandia, Rytro      Wystarczy ładna pogoda lub większa grupa chętnych i poza sezonem również możemy się dobrze bawić. Wybieramy się w góry, a tam mamy piękny, bardzo bezpieczny park, który odkryłem niedawno. Takie rozwiązania, widzimy tylko za granicą. Do pokonania miałem 6 tras w tym jedną bardzo trudną, a także Big Swing. Jesteście ciekawi? To zapraszam.
Info

Lokalizacja: Rytro
Województwo: małopolskie
Strona: www.ablandia.pl
Facebook: ABlandia
Ilość tras: 6
Ilość przeszkód: 78
Długość tras: 1200
Rok otwarcia: 2008
GPS: 49° 29' 8'' N  20° 38' 52'' E
Tel: 18 547-44-44
Mapa: 
Polskie Parki Linowe
Ilość odwiedzin: 1/93 Kwota wydana: 0 zł Łączna kwota: 3042,75 zł


     Przy ładnej pogodzie, wyjechałem do Rytra, jest tam park linowy ABlandia. Sezon się skończył, a mimo wszystko tutaj możemy się jeszcze pobawić. Przyjechałem tuż po otwarciu i byłem mocno zaskoczony widząc kolejkę do kasy. Okazało się że tutejszy Big Swing cieszy się dużym zainteresowaniem. Drugim sporym zaskoczeniem był system asekuracji jaki został tutaj zamontowany. Jest to asekuracja ciągła, w której jak już wejdziemy na trasę, nie jesteśmy w stanie wypiąć się puki nie ukończymy jej. Okazuje się, że wszystkie trasy posiadają taki system. Takie rozwiązanie widziałem tylko na Teneryfie. W parkach których już byłem, to co najwyżej jedna trasa była przygotowana na asekuracji ciągłej. Jest to bardzo drogie rozwiązanie, ale za to bardzo bezpieczne.

W pierwszej kolejności, razem zaliczyliśmy Strefe Juniora. Specjalny teren przygotowany dla najmłodszych w wieku 3-12 lat. Mamy tutaj 30 metrowy zjazd tyrolski i trasę Junior, w której Maksio siedział kilka dobrych godzin. Zakochany w kulkach, które znajdują się w połowie trasy. Bilet na strefę Juniora w tym roku kosztował 29 zł i jest bez limitu czasu.

Dla starszych uczestników, park udostępnia pięć tras, jedna z nich jest bardzo trudna. Świetnym pomysłem jaki tutaj zauważyłem są platformy na wyższych poziomach. Nie mamy tutaj zwykłych szerokich platform, tylko malutkie stopnie, które podnoszą adrenalinę przy pokonywaniu ich. Na trasie żółtej i zielonej platformy są normalne, aby się przyzwyczaić do parku, a zmiana jest już na trasie czerwonej i czarnej.
Byłem zachwycony trasą czarną, która wewnętrznie mnie pokonała. Przeszkody są tak przygotowane, aby zmęczyły nasze ręce. Przeszkody takie jak drabina, wisienki, strzemiona, huśtawka, czy ścianka wspinaczkowa, bardzo męczą nasze mięśnie rąk i pod koniec trasy już nie mamy sił ich podnosić. Czego się nie spodziewałem to to że system ciągłej asekuracji będzie nam utrudniał w tym przypadku przeprawę. W połowie trasy była ścianka wspinaczkowa i zamiast wejść po niej od razu do góry, trzeba co dwa stopnie zatrzymać się i przełożyć nasze C przez blaszki, wisząc na jednej ręce. Ta sama ścianka jest na samym końcu, wznosiłem modły do nieba żeby już się to skończyło. Trasa jest genialna i wymagająca.

Bardzo spodobała mi się przeszkoda "Przeskoki na platformy" gdzie mamy ruchome platformy na które musimy wskakiwać. Dowiedziałem się jak można przejść "Żołnierska przeprawa", wystarczy położyć się na brzuchu i zacząć się czołgać do przodu. A ja za każdym razem przechodziłem ją inaczej. Dla tych co mają lęk wysokości, przypominam że trasa posiada tylko małe półeczki zamiast platform, a w pewnych miejscach jesteśmy na wysokości 20 metrów. Warto walczyć ze swoimi lękam, a tutaj jest do tego okazja. 


Co do minusów to znalazłem tylko dwa. Jednym jest problem z tyrolką. Przez to że lonże są długie, nie możemy sami się dociągnąć do podestu jeśli się odbijemy i cofniemy na środek zjazdu. Należy pilnować się i chwytać lin które są rozciągnięte przy końcu tyrolki. Ja z nawyku w innych parkach tego nie robiłem i potrzebowałem dwukrotnie pomocy dociągnięcia mnie do platformy. Trudniej jest też kontrolować obracanie się podczas jazdy, w takim przypadku staramy się odplątać sobie linę przed każdym zjazdem. Aby takich problemów nie było, przydały by się krótsze lonże, chociaż na trasę pajączek. Drugim minusem są zastoje, jeśli ktoś się zawiesił lub boi się iść dalej. Wynika to z systemu zabezpieczenia. Tutaj nie możemy się przepiąć i ominąć takiej osoby, tylko musimy czekać. Dowiedziałem się że ten problem, będzie rozwiązany. Tam gdzie zawsze były problemy z zastojami mają być dodatkowe liny na platformach, które umożliwią wyminięcie osoby. Przy okazji nowości dowiedziałem się również, że będzie tutaj rozbudowywana trasa zjazdowa. Będzie jeszcze dłuższa.
Najlepsze oczywiście na koniec. Mamy tutaj Big Swing czyli po naszemu Skok wahadłowy. Cieszy się największym zainteresowaniem, ponieważ jesteśmy wyciągani na wysokość 20 metrów. Dodatkowo na samej górze lina nie jest napięta, co oznacza że w pierwszej fazie skoku, spadamy a nie huśtamy się. Efekt niesamowity, warto spróbować. Miałem okazję wykonać skok dwukrotnie, dlatego że przy pierwszym skoku, padła mi bateria w kamerze. Uwielbiam tego rodzaju atrakcje, niestety mój żołądek nie. 

 Zabawa trwała naprawdę cały dzień. Poza sezonem dni są krótkie, było ciemno jak wyjeżdżałem z domu i jak wracałem również było ciemno. Wrażeń zdobytych co nie miara. Kolejna trasa trudna, na którą trzeba uważać. Nie sądziłem że system asekuracji ciągłe może nam utrudnić przechodzenia trasy. Skoki, zjazdy i wiele innych atrakcji. W sezonie jest tu jeszcze dostępna kula zorbing, którą nazywam kulę żygulę i nigdy nie wejdę do niej ponownie, złe doświadczenia. Na zakończenie zgarnąłem jeszcze dyplom do mojej kolekcji i zakupiłem sobie podkoszulek. Trzeba przywozić suweniry z wycieczek ;)


     A was zapraszam do Rytra na bezpieczną zabawę, pełną adrenaliny. Tutaj można się wyszaleć i pokonywać swoje lęki. A ja mam kolejny cel. Park linowy ABlandia jest jeszcze w Krościenku.
Drugi park też muszę wam pokazać, więc spodziewajcie się mnie i tam.

Zapraszam was tam serdecznie i życzę świetnej zabawy . Do zobaczenia w nowym sezonie.


Trasa Junior

Przeszkód: 12
Cena: 29 zł
Info: Trasa siatkowa
   dzieci w wieku 3 - 12 lat

 1. Tunel z sieci
 2. Pajęczyna
 3. Kłoda
 4. Tunel
 5. Kulki + Zjeżdżalnia
 6. Mostek
 7. Szachownica
 8. Siatka U
 9. Bokser
 10. Makarony + Zjeżdżalnia
 11. Obręcze + Zjeżdżalnia
 12. Kacza kładka


Trasa Żółta

Przeszkód: 17
Cena: 28 zł
Info: Długość: 150 m
   Min. wzrost: 110 cm
   Wysokość: 2-3 m

 1. Grunt
 2. Wejście po kładce
 3. Most
 4. Szachownica
 5. Kładka
 6. Kładka
 7. Linki „V”
 8. Pionowe liny
 9. Most trzylinowy
 10. Kładka siatkowa
 11. Przeciąganie beczki
 12. Pajęczyna
 13. Wisząca ścianka
 14. Trapezy
 15. Belki w V
 16. Kładka
 17. Siatka U


Trasa Zielona

Przeszkód: 17
Cena: 34 zł
Info: Długość: 250 m.
   Min. wzrost: 130 cm
   Wysokość: 6-7 m.

 1. Wejście po drabinie
 2. Kłoda z poręczami
 3. Wisząca ścianka
 4. Deskorolka
 5. Kacza kładka
 6. Siatka U
 7. Tyrolka
 8. Bokser
 9. Beczka
 10. Obręcze
 11. Pionowe pale
 12. Linki „V”
 13. Kładka z siatki
 14. Kładka z makaronami
 15. Trapezy z poręczami
 16. Tyrolka
 17. Schodki


Trasa Czerwona

Przeszkód: 19
Cena: 35 zł
Info: Długość: ~ 300 m.
   Min. wzrost: 130 cm
   Wysokość: 8-18 m.

 1. Wejście po drabinie
 2. Trapezy
 3. Drabiny
 4. Równoważnie
 5. Złośliwe pętle
 6. Makarony
 7. Trapezy zygzak
 8. Trawers po sieci
 9. Tyrolka
 10. Przeskok
 11. Pionowe pale
 12. Most Birmański
 13. Kładka H
 14. Wejście po drabinie
 15. Most trzylinowy
 16. Tyrolka
 17. Tyrolka
 18. Tyrolka
 19. Schodki


Trasa Czarna

Przeszkód: 18
Cena: 37 zł
Info: Minimalny wzrost: 140 cm
   Wysokość 8-20 m
   Długość ~300 m
   Czas przejścia: ok. 90 min.

 1. Wejście po drabinie linowej
 2. Sople
 3. Drabina + Wisienki + Strzemiona
 4. Klamry
 5. Przeskoki na platformy
 6. Żołnierska przeprawa
 7. Zjazd na warkoczu
 8. Korale i pionowe liny
 9. Huśtawka
 10. Siatka U z dziurami
 11. Ścianka wspinaczkowa
 12. Tyrolka
 13. Monocykl
 14. Girlandy
 15. Linoskoczek
 16. Tyrolka
 17. Ścianka wspinaczkowa
 18. Schodki


Trasa Zjazdowa Pajęczak

Przeszkód: 6
Cena: 26 zł
Info: Długość: ~ 250 m.
   Min. wzrost: 140 cm

 1. Wejście po palu
 2. Zjazd w siatkę
 3. Tyrolka
 4. Tyrolka
 5. Tyrolka
 6. Schodki


Big swing (skok wahadłowy)

Przeszkód: 1
Cena: 26 zł
Info: Wysokość: 20m

 1. Skok wahadłowy


1 komentarz:

 1. Aktualnie trasa Zjazdowa Pajączek został zmieniona. 11 stycznia były prowadzone prace nad tą trasą. Teraz będzie dalej i wyżej.

  OdpowiedzUsuń