niedziela, 4 września 2016

Kielecki Park Linowy - Niedokończone sprawy


      Wróciłem tutaj ponownie, aby dokończyć to, co zacząłem.  Do tej pory przeszedłem tutaj tylko jedną trasę, a park posiada ich pięć. Oprócz samej zabawy dowiedziałem się sporo na temat bezpieczeństwa. Dzisiaj będzie wyjątkowo bezpiecznie i z przestrogą dla rodziców.Info

Lokalizacja: Kielce
Województwo: świętokrzyskie
Strona: www.parklinowykielce.pl/
Facebook: Park Linowy Kielce
Ilość tras: 5
Ilość przeszkód: 90
Długość tras: 600
Rok otwarcia: 2009
GPS: 50° 51' 7'' N  20° 36' 38'' E
Tel: 739 202 722
Mapa:
Polskie Parki Linowe
Ilość odwiedzin: 2/65 Kwota wydana: 0 zł Łączna kwota: 2458 zł

     Odwiedziłem ponownie Kielecki Park Linowy. Byłem tutaj już w czerwcu, kiedy jechałem kamperem na wakacje, lecz było to już późno i przeszedłem tylko jedną trasę. Dodatkową motywacją, aby tutaj przyjechać była prośba młodej fanki Klaudii S., która prosiła mnie, abym przeszedł tutaj trasy i pokazał je na YouTubie. Tym razem udało mi się nagrać wszystkie trasy, a trasa zielona była dla mnie największym wyzwaniem, ponieważ poczułem się jak na poligonie w wojsku. Pierwszą przeszkodą jest mała dziura z tunelem w siatce, przez którą myślałem, że się nie przecisnę. Najmłodsi mają naprawdę fajne trasy. Wybrałem się tutaj z kolegą Damianem, aby również wysłuchać jego zdanie na temat parku, ponieważ nie był na wielu parkach, jego opinia będzie jak najbardziej na miejscu.


Zacząłem zabawę od koloru niebieskiego, w tym roku ta trasa został rozszerzona o kilka dodatkowych przeszkód. Trasa niebieska posiada bardzo fajnie przygotowaną przeszkodę "Pionowe pale" musimy za każdym razem przechodzić po innej stronie jak w iksach, jest to coś nowego dla mnie. Dodatkowym utrudnieniem jest spory rozstaw belek. Troszkę dalej trafiłem na fajnie przygotowaną równoważnię ze schodkami do niej. Oczywiście na trasie nie zabrakło "Beczki" oraz "Deskorolki". Jest to najciekawsza trasa w tym parku. 
Trasę którą już znałem była trasa czerwona, która jest umieszczona na wysokości 8,5 m. Na tej trasie spodobał mi się długi skok indiański i to co bardzo lubię, to "Trawers po siatce" tylko skierowana w górę. Znajduje się również tutaj "Skok Tarzana" dający nam zastrzyk adrenaliny. W tym roku została tutaj dołożone obejście tej przeszkody, ponieważ niektórzy klienci nie chcą skakać i robiły się spore kolejki.Trasa pomarańczowa wydała mi się zwykła trasą. Nic tam nie znalazłem, czego bym nie zobaczył na innych trasach. Tutaj przydała by się jakaś unikatowa, przeszkoda. Słyszałem o planach dorzucenia przejazdu na miotle, jeśli to zostało by zrealizowane to był by to genialny pomysł. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem i chętnie bym się przeleciał. Za to trasa żółta, bardzo mi się podobała, ujrzałem tam fajnie wykonaną drabinkę. Kładkę która prowadzi nas do mrocznego lasu i pięknie wykonany most, który znajduje się tuż za wejściem do parku.

Oprócz standardowego przejścia wszystkich tras z kamerą, skoczyłem jeszcze raz na trasę niebieską i żółtą, aby zrobić sobie zdjęcia. Na trasach zrobiły już się kolejki, lecz rozmawiając z właścicielem, w dniu dzisiejszym był spokojniej i nie było tu tylu klientów co zawsze. Park jest tak znany, że często robią się kolejki po zakup biletu, a druga czekająca na uprząż i szkolenie. W parku mamy 60 uprzęży, więc w jednym czasie może tylko bawić się 60 klientów. Co do ceny to jest jak najbardziej zadowalająca, cena jednego przejścia nie przekracza 25 zł, a dodatkowo posiadamy pakiety.
 •  Żółta + Pomarańczowa = 30 zł
 • Żółta + Pomarańczowa + Niebieska = 46 zł
 • Żółta + Pomarańczowa + Niebieska + Czerwona = 70 zł
Dla stałych klientów są robione indywidualne rabaty. Na koniec dostaliśmy bardzo korzystny rabat i okazało się, że bawiliśmy się bez wydania żadnych pieniędzy, za co bardzo dziękujemy.

Właściciel oprócz prowadzenia parku, zajmuje się również budową parków. Dlatego cały czas się coś tu zmienia. W przyszłym roku będzie tutaj dodatkowa trasa "Za rączkę", która będzie przeznaczona dla najmłodszych uczestników, którzy chcą się już przepinać. A rodzic może pomagać swojemu dziecku. Oprócz rozbudowy własnego parku, ekipa zbudowała już kilka parków. Jednym z nich jest park linowy w Skarbce koło Bałtowa, który jest gigantycznym obiektem. W tym parku mamy dostępne 11 tras, jest to dla mnie wyzwanie - pokonanie ich wszystkich. Dowiedziałem się również, że jest tam fantastyczna tyrolka, która startuje na wysokości 2 m, ale podczas jazdy trafiamy nad spory spadek i jesteśmy 30 metrów nad ziemią (warte zobaczenia). Jest to największy park w Polsce, a jego właściciel zapowiedział, że jeśli ktoś go przebije, to zrobi wszystko aby rozszerzyć swoją ofertę i nadal być największym parkiem w Polsce (ciekawe podejście, które bardzo mi się podoba). Już na moją listę trafia kolejny park do zaliczenia.


Damianowi bardzo się podobał park, ponieważ jest tutaj sporo tras na których można dobrze się bawić. Zaliczył on trasy: niebieską, pomarańczową i czerwoną. Do czego by się mógł przyczepić, to do tyrolek, ponieważ jeśli jest ich zbyt dużo, to trasa robi się nudna, ale tutaj jest to dość dobrze rozplanowane. Dla mnie czego mi tutaj brakło to schematu rozkładu przeszkód na trasach lub opisanych tras, ale tutaj często zmieniają się przeszkody i ważniejsze jest bezpieczeństwo.


Co do bezpieczeństwa, to sporo rozmawialiśmy na ten temat. Tutaj chciałbym przestrzec rodziców którzy chcą swoje pociechy zabrać na park linowy, a nie posiadają wieku wymaganego do chodzenia po trasach. Nie każdy sobie zdaje sprawę z tego, że młody człowiek, posiada jeszcze rozwijający się kręgosłup, który podczas zabawy na linach, które nie są przystosowane do jego wieku może nabyć kontuzji która ujawni się dopiero po latach. Teraz jest to dobra zabawa i zawyżanie wieku swojego dziecka, aby się tylko przeszło. Potem mogą to być uciążliwe dolegliwości, które nie wiadomo czym są spowodowane. Nie bez powodu ustalone są minimalne wymagania wzrostowe na parkach linowych, lub ograniczenia wiekowe. Są one po to, aby chronić wasze dzieci i aby wszystko odbywało się w jak najbezpieczniejszy sposób. Wielokrotnie zdarzało się w tym parku, że rodzic twierdził, że dziecko posiada 7 lat, a jak się instruktor pytał dziecka o wiek to dziecko mówi że ma 5 lub że "ma 6 ale mama kazała powiedzieć, że ma 7". Dzieci prawdę powiedzą. Trasa żółta jest dostępna od siedmiu lat, ponieważ tak została przygotowana. W przyszłym roku będzie dostępna trasa dla młodszych i można będzie się bezpiecznie bawić, a argument, że dziecko w innych parkach już chodziło wielokrotnie jest słabym wyjaśnieniem. Inny park może być przystosowany dla młodszych, lub prowadzący nie dbają o zdrowie waszych pociech. Więc nie szkodźcie swojemu dziecku, na wszystko przyjdzie czas.

W parku bardzo miło spędziłem czas i polecam odwiedzenie tego parku. Jak widać tutaj dbają nie tylko o dobrą zabawę i rozrywkę na wysokim poziomie, ale również o wasze bezpieczeństwo. A park otrzymuje ode mnie ocenię 5.

Ocena 5/5

Trasa Zielona

Przeszkód 11
Cena: 10 zł za 2 przejścia
Info: do 8 roku życia

 1. Tunel
 2. Piłki
 3. Piłki
 4. Kłoda
 5. Dziury
 6. Iksy
 7. Fale
 8. Kacza kładka
 9. Skośne pale
 10. Trawers po sieci
 11. Zjeżdżalnia

Trasa Żółta

Przeszkód 17
Cena: 15 zł 
Info: Trasa na wysokości do 2,5 m,
   wymagany wzrost to min. 110 cm

 1. Ścianka wspinaczkowa
 2. Belki w V
 3. Tyrolka
 4. Poziome drabinka
 5. Wąski most
 6. Platformy
 7. Kładka
 8. Pionowe pal
 9. Falochron
 10. Kładka H
 11. Skok indiański
 12. Tyrolka
 13. Trapezy
 14. Siatka U
 15. Most
 16. Trapezy
 17. Zejście po drabince

Trasa Pomarańczowa

Przeszkód 18
Cena: 20 zł 
Info: wysokość 3 - 4.5 m,

 1. Ścianka wspinaczkowa
 2. Belki w V
 3. Pionowe pale
 4. Kładka
 5. Siatka U
 6. Poziome Iksy
 7. Tyrolka
 8. Trawers po sieci
 9. Tyrolka
 10. Most Birmański + 2 platformy
 11. Trapezy zygzak
 12. Siatka U z dziurami
 13. Tyrolka
 14. Skok indiański
 15. Linki „V”
 16. Obręcze
 17. Kładka "W"
 18. Zejście po palu z chwytami

Trasa Niebieska

Przeszkód 22
Cena: 20 zł 
Info: Min. wzrost 134 cm,
   wysokość 5.5 m

 1. Wejście po palu
 2. Kładka
 3. Most Birmański
 4. Kładka H
 5. Pionowe pale
 6. Platformy
 7. Tyrolka
 8. Ruchoma kłoda
 9. Równoważnia
 10. Tyrolka
 11. Falochron
 12. Kładka W
 13. Przeciąganie beczki
 14. Trapezy
 15. Belki w V
 16. Trawers po sieci
 17. Iksy
 18. Skok indiański
 19. Deskorolka
 20. Sople
 21. Most trzylinowy
 22. Zejście po drabince

Trasa Czerwona

Przeszkód: 22
Cena: 25 zł 
Info: Min. wzrost 155 cm,
   wysokość 8.5 m

 1. Ścianka wspinaczkowa
 2. Złośliwe pętle
 3. Trapezy W
 4. Tyrolka
 5. Most Birmański
 6. Kładka H
 7. Kładka
 8. Skok Indiański
 9. Trapezy
 10. Tyrolka
 11. Trawers po siatce
 12. Tyrolka
 13. Ścianki
 14. Trapezy równoległe
 15. Makarony
 16. Iksy
 17. Skok Tarzana
 18. Strzemiona
 19. Belki V
 20. Kładka
 21. Trapezy
 22. Pal


1 komentarz:

 1. Po otrzymaniu kilku uwag odnośnie artykułu, postanowiłem sprostować informacje na temat bezpieczeństwa, pisząc o tym osobny artykuł „Bezpieczeństwo w parkach linowych”, który jest dostępny pod linkiem http://www.nalinie.tv/2016/10/bezpieczenstwo-w-parkach-linowych.html. W tym artykule nie wspomniałem, że istnieją również inne rodzaje asekuracji przy których, młodsze dzieci mogą bezpiecznie bawić się na linach. Bardziej chodziło mi o sytuacjach gdzie 1,5 roczne dziecko samodzielnie pokonuje trasę z asekuracją własną (Słyszałem lecz nie znam szczegółów) a rodzice nie zdają sobie z zagorzeń jakie z tego powodu płyną.

  OdpowiedzUsuń